کانون وکلای استان لرستان

جذب نخبگان مهم ترین رویکرد مرکز وکلا قوه قضائیه است

رئیس هیئت مدیره وکلا قوه قضائیه استان لرستان:

فتح الهی گفت: تلاش مرکز وکلا قوه قضائیه براین است که با برنامه ریزی مناسب و بالا بردن سطح علمی آزمون ها شرایط را برای ورود نخبگان و واجدین شرایط با سطح علمی بالا و متناسب فراهم شود.

 

«محسن فتح الهی» در حاشیه برگزاری آزمون وکالت در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری شبستان در خرم آباد، افزود: در اجرای بند "ب" ماده 4 آیین نامه مرکز موضوع 187 قانون برنامه توسعه سوم اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی جمهوری اسلامی ایران مصوب سال 1397 آزمون وکالت سال 98  مرکز وکلایقوه قضائیه در روز جمعه(29 آذرماه)  برگزار شد.

 

رئیس هیئت مدیره وکلا قوه قضائیه استان لرستان اظهار داشت:  حسب تفاهم نامه مرکز وکلا قوه قضائیه با دانشگاه مرکزی پیام نور، مجری برگزاری این آزمون دانشگاه پیام نور بود و به طور همزمان در 48 شهرستان و حوزه قضایی این آزمون برگزار شد.

 

وی اظهار داشت: تعداد کل داوطلبین در کشور حدود 107 هزار نفر بود که سهم استان لرستان از این تعداد بالغ بر سه هزار و 200 نفر بود.

 

فتح الهی  ادامه داد: از این جمعیت بالغ بر هزار و 285 نفر بانوان  و مابقی را آقایان تشکیل داده اند که در دو حوزه امتحانی مستقل این آزمون برگزار شد.

 

رئیس هیئت مدیره وکلا قوه قضائیه استان لرستان با برشمردن تفاوت های این آزمون با آزمون های قبلی برگزار شده، بیان کرد: ملی بودن بودن و غیر متمرکز بودن این آزمون از جمله مهم ترین تفاوت های این آزمون با دیگر آزمون هاست.

 

وی تصریح کرد: از دیگر تفاوت های این آزمون این بود که در مرحله ثبت نام حوزه قضایی مورد فعالیت داوطلب پرسیده نشده بود، بلکه حوزه ای که در آن آزمون راحت تر برگزار می شد، انتخاب می شد.

 

فتح الهی افزود: از دیگر تفاوت های این آزمون دو مرحله ای بودن آزمون وکالت بود، که پس از کسب نمره علمی در آزمون کتبیف شخص پذیرفته شده در مرحله مصاحبه شفاهی که بسیار تخصصی است قرار خواهد گرفت تا بدین روش بتوان شخصیت، سطح علمی و توان تخصصی داوطلب را ارزیابی کنیم.

 

وی با بیان اینکه قطعا کسانی پذیرفته خواهند شد که در هر دو مرحله نمره  قبولی را کسب کنند،  افزود: در آزمون های قبلی دو مدرک ضروری و حیاتی بود ، شامل حداقل مدرک تحصیلی کارشناسی در رشته حقوق و دیگری کارت پایان خدمت سربازی و یا معافیت دائم، که با تدابیر انجام شوده توسط مرکز وکلای قوه قضائیه، این دو شرط تسهیل شد.

 

فتح الهی تصریح کرد: با تسهیل این دو شرط دانشجویان ترم آخر که هنوز موفق به کسب مدرک تحصیلی لیسانس نشده اند هم حق  شرکت در این آزمون را داشتند که این اقدام ایده ای نو در جذب نخبگان بود.

 

وی با بیان اینکه دانشجویان ترم آخر صرفا حق شرکت در آزمون را در مراحل ابتدایی دارند، گفت: داشتن شرایط اخذ پروانه وکالت برای هر کسی ضروری است اما نه الزاما در مرحله آزمون بلکه در مرحله کار آموزی احراز خواهیم کرد چراکه تا مرحله کار آموزی فرصت برای انجام این کار وجود دارد.

 

فتح الهی افزود: باید بپذیریم اگر دانشجوی ترم آخر در بین شرکت کنندگان نمره قبولی کسب کند، قطعا دارای هوش و زکاوت نسبتا خوبی است و بایسته است که مرکز وکالت قوه قضائیه در جذب افراد نخبه و با دانش بیش از پیش کوشا و پویا باشد.

 

وی با بیان اینکه موضوع دیگر الزام داشتن کارت پایین خدمت و یا معافیت دائم برای داوطلبان بود که در این مرحله ضروری نبود، گفت: البته مشمولین نباید دارای غیبت باشند و برای دریافت پروانه وکالت  باید دارای معافیت دایم و یا کارت پایان خدمت باشند.

 

فتح الهی ابراز: مرکز با ستاد کل نیروهای مسلح مذاکراتی داشته تا برنامه ویژه ای برای کسانی که کارت پایان خدمت ندارند، در صورت پذیرش در آزمون برای آنها اعمال شود.

 

وی با تاکید به اینکه آزمون مرکزوکلای قوه قضائیه به هیچ وجه سهل و آسان نبوده و نیست، اظهار کرد: فقط شرایط آزمون طبق قانون تسهیل شده است و به این معنی نیست که مرکز به دنبال افزایش تعداد وکلا بدون در نظر گرفتن نظرسنجی و نیاز سنجی و شرایط جامعه و شهرستان هاست و ارکان مرکز بر این باورند که تعداد وکلا باید به نسبت نیاز جامعه افزایش یابد.

 

رئیس هیئت مدیره وکلا قوه قضائیه استان لرستان خاطرنشان کرد:تمام تلاش مرکز براین است که با برنامه ریزی مناسب و بالا بردن سطح علمی آزمون ها شرایط را برای ورود نخبگان و واجدین شرایط با سطح علمی بالا و متناسب فراهم شود.

 

فتح الهی اظهار کرد: آزمون وکالت مرکزوکالای قوه قضائیه در سال 98 از سطح علمی،تخصصی و فنی بالایی برخوردار بود و بدون شک افرادی شرایط پذیرش و ورود به این حرفه مقدس را دارند که هم از نظر علمی، هم از نظرشخصیتی و روانشناختی در سطح بالا و متناسبی با این حرفه مقدس برخوردار باشند.

 

 

 

وی در ادامه از همه دست اندرکاران برگزاری این آزمون بویژه دانشگاه پیام نور استان دادگستری استان، هیئت مدیره مرکز و نیروی انتظامی تشکر و قدر دانی کرد.