کانون وکلای استان لرستان
پاسخ به نامه روسای کانون وکلاء

نوشته شده توسط مدیر سایت در تاریخ: 11/10/1398

 

 

بسم الله الر حمن الرحیم

با مطالعه مرقومه ارسالی روسای کانون وکلا ضمن ابرازتاسف ازاین نوع کلام،لازم دانستم مطالب ذیل را معروض دارم .

اولاً – بر خلاف نظر آن عزیزان، مرکز وکلای قوه قضاییه بدون توجه به این ناملایمات کلامی، کما فی السابق به فعالیتهای خود وفق دستورالعملهای ابلاغی ادامه داده و روز به روز در حال گسترش کمی و کیفی این وظایف است و نکته ای که بسیار حائز اهمیت است گستره فعالیت آن یعنی پذیرش و آموزش وکیل دادگستری ، کارشناس رسمی و مشاوران خانواده است و درهرسه زمینه بر اساس نیاز سنجی جامعه و استانها و پتانسیل های موجود پویا و کوشا است .

ثانیاً – یک استدلال غلط و غیر حقوقی در تمام بیانیه ها و اظهار نظرهای آن عالیجنابان مستور و مستنبط است و آنهم به پایان رسیدن برنامه سوم توسعه اقتصادی،اجتماعی و فرهنگی کشوراست که معتقدید با به پایان رسیدن آن دوره و برنامه،اعتبار مرکز وکلای قوه قضاییه که به استناد ماده  187 آن برنامه بوده ، تمام شده است . که درپاسخ به این استدلال ضعیف معروض میدارم وقتی که مرکزی با این شاکله و چارت اداری برای یک امر مستمر ایجاد میشود آیا بعد از پایان برنامه سوم توسعه باید فعالیت آن مرکز ایجاد شده،متوقف شود و خاتمه یابد ؟؟ که پاسخ آن کاملا مبرهن است و بدون تردید مرکز استمرار فعالیت و حیات خواهد داشت  و موید آن قوانین ، آیین نامه ها ، دستورالعملها و بخشنامه های تصویبی، ابلاغی در این راستا است که صراحتاً بر ادامه فعالیت این مرکز صحه میگذارند .

ثالثاً – از طرفی نظر به دائمی بودن سیاستهای کلی نظام ، فعالیت مرکز وکلای قوه قضاییه که برگرفته از بند اول اصل  110 قانون اساسی است ، کاملاً قانونی بوده و تا زمانی که رهبر معظم انقلاب اسلامی تداوم آن را به مصلحت بداند هیچ نهاد یا مرجعی حق ندارد بی اعتباری و غیر قانونی بودن آن را اعلام نماید و این در حالیست که اصول  35 – 156 – 158 قانون اساسی بصراحت در خصوص احیای حقوق عامه و گسترش عدل و آزادی و همچنین ایجاد تشکیلات لازم در این راستا تکالیف و وظایفی را برعهده قوه قضاییه نهاده است و همه میبایست بدان ملتزم و پایبند باشند .

رابعاً – سوء برداشت عده ای از کلمه و اعتبار استقلال است که اعتقاد بر استقلال به معنای بی نیازی و عدم وابستگی به هر شخص و نهاد و مرجعی دارند در حالیکه این تعبیر نیز کاملاً اشتباه و پر ایراد است و اصولاً از معنای استقلال استنباط نمیشود چرا که بعنوان نمونه صلاحیت تایید اعضاء هیئت مدیره کانون با چه مرجعی است ، که مبرهن است با دادگاه عالی انتظامی قضات . و نمونه های دیگر..... پس نتیجه میگیریم آنچه از مفهوم استقلال حاصل و مستنبط میشود استقلال فردی وکیل در قانون وکالت است و همه بر این باوریم که هر جا قوه قضاییه نظارت دارد به معنای رفع استقلال و محدود کردن آن نیست و بیشتر دلیل بر رفع انحصار است تا استقلال . بنابراین نظارت با استقلال وکلا در محاکم قضایی منافاتی نداشته، کما اینکه نظارت نیز حق قوه قضاییه است وتفاوتی بین وکلا کانون و مرکز نیست .

 

 

خامساً – سوالی که متبادر به ذهن میکند اینکه از بدو تشکیل مرکز تاکنون چه لطمه ای به استقلال وکالت و کانونهای وکلا وارد آمده است و بصورت مصداقی اعلام دارند  ؟؟  کدام وکیل منصفی میتواند منکر شود که نیمی از پرونده های مطروحه در محاکم که دارای وکیل هستند توسط وکلای این مجموعه هدایت ، راهبردی و دفاع میشوند ؟؟  چه کسی میتواند منکر نقش مهم مرکز وکلای قوه قضاییه در ایجاد دادرسی عادلانه طی این سالها شود ؟؟ کدام نهاد به اندازه مرکز در اختیار قوه قضاییه جهت گسترش عدالت و دسترسی آسان به وکیل و مشاور بوده است . طی این سالها بیش از دوازده میلیون مشاوره رایگان به افراد نیازمند به مشاوره حقوقی،داده شده است و روزانه هزاران وکیل در سراسر کشور با افتخار در دفاتر ارشاد و معاضدت قضایی دادگستری ها حضور دارند و اطلاعات حقوقی خود را در اختیار مراجعین میگذارند و وکالت تسخیری و معاضدتی دهها هزار پرونده ارجاعی به طرق مختلف اعم ازمعرفی روسای دادگستریها ، سازمان بهزیستی ، کمیته امداد و غیره و غیره ..... توسط همکاران ما در این مجموعه بصورت تبرعاً  صورت پذیرفته است .

سادساً – چرا برگزاری آزمون وکالت در سال جاری توسط مرکز اینچنین شما را مشوش و نگران نموده که بلافاصله اقدام به تشکیل جلسات اضطراری و صدور بیانیه های غیر متعارف می نمایید ؟؟ هر چند این اقدامات مسبوق به سابقه بوده و منجر به صدور آرایی در دیوان عدالت اداری شده و تاییدی موکد بود بر اقدامات و ادامه حیات و فعالیت مرکز وکلای قوه قضاییه . لازم است بدانید آزمون برگزارشده از لحاظ علمی از سطح کیفی و کمی بالایی برخوردار بود و همگان اذعان بر آن دارند و بلاشک نیاز سنجی جامعه و شهرستانها در این زمینه لحاظ خواهد شد و آنچه مورد اعتراض شما در زمینه حضور دانشجویان ترم آخر بود از سیاستهای کلی مرکز در جذب نخبگان بود و ما اعتقاد بر این داریم که اگر دانشجوی ترم آخری با وجود این تعداد داوطلب بتواند دراین آزمون پذیرفته شود و مراحل بعدی را طی نماید ممکن است که نخبه نباشد اما از ضریب هوشی و ذکاوتی بالایی برخوردار است و مرکز در زمینه جذب جوانان اینچنیی کوشا و پویا خواهد بود و مطمئناً در فاصله زمانی تا شروع دوره کارآموزی بلاشک این افراد موفق به اخذ مدرک لیسانس خود خواهند شد. پس بنابراین شرایط اساسی کارآموزی و وکالت رعایت شده اما با این تعبیر که شرایط تسهیل شده است نه اینکه نادیده گرفته شده است و یقیناً کسانی در این آزمون و مراحل بعدی آن موفق خواهند شد که از سطح علمی ، هوشی و شخصیتی بالایی برخوردار باشند .

فلذا توصیه می نمایم ضمن حفظ آرامش خود و رعایت ادب و نزاکت، بایسته است بجای کاشتن بذر تفرقه بین وکلای ارجمند که جملگی دارای اهداف بالا در احقاق حقوق عامه هستند ، تلاش مضاعف و نفوذ کلام خود را در راستای اتحاد و همدلی بین دو مجموعه معطوف دارید .

ومن الله التوفیق

محسن فتح الهی

رئیس مرکز وکلای قوه قضاییه استان لرستان

 

نظرات کاربران


نام شما  
ایمیل
نظر شما  
متن امنیتی